Strategia Społecznej Odpowiedzialności PW
W dniach 25-27 września 2015 r., przywódcy krajów członkowskich ONZ podpisali dokument “Przekształcania naszego świata: Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju – 2030”
Dokument ten zawiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i związanych z nimi 169 działań, które mają być osiągane przez wszystkie strony – rządy państw, organizacje międzynarodowe, organizacje pozarządowe, sektor nauki i biznesu, a także obywateli. Skupiają się one wokół 5 obszarów: ludzie, planeta, dobrobyt, pokój, partnerstwo (ang. 5xP : people, planet, prosperity, peace, partnership).
Cele Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals – SDGs) to plan działania na rzecz przemian i przeobrażeń świata, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska oraz z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń (patrz grafika obok). Stanowią one podstawę nowej Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju świata, uwzględniającej aspekt ekonomiczny, społeczny i środowiskowy. Plan ten wskazuje najważniejsze wyzwania naszych czasów. Przedstawia wizję budowy lepszego świata z korzyścią dla mieszkańców planety oraz jego naprawy.
Więcej: https://www.un.org/sustainabledevelopment/
Strategia Społecznej Odpowiedzialności Politechniki Warszawskiej
Strategia Społecznej Odpowiedzialności Politechniki Warszawskiej została uchwalona Uchwałą nr 113/L/2021 Senatu Politechniki Warszawskiej z dnia 23 czerwca 2021 r. w sprawie przyjęcia Strategii Społecznej Odpowiedzialności Politechniki Warszawskiej do roku 2030.
Deklaracja Społecznej Odpowiedzialności Uczelni
- Pielęgnować wartości akademickie zapisane m.in. w "Kodeksie Etyki Pracownika Naukowego", w szczególności: sumienność obiektywizm, niezależność, otwartość i przejrzystość.
- Kształtować społeczne i obywatelskie postawy przyszłych elit sprzyjające budowaniu wspólnoty, kreatywności, otwartości oraz komunikacji, a także wrażliwości społecznej i kultury pracy.
- Upowszechniać ideę równości, różnorodności, tolerancji oraz respektować i chronić prawa człowieka w odniesieniu do całej społeczności akademickiej i jej otoczenia.
- Poszerzać programy nauczania o zagadnienia z zakresu etyki i społecznej odpowiedzialności biznesu, zrównoważonego rozwoju i innowacji społecznych.
- Realizować projekty wdrażające zasady społecznej odpowiedzialności, w szczególności dotyczące zarządzania różnorodnością w miejscu pracy, wolontariatu pracowniczego, promocji zasad etyki, współpracy międzysektorowej, marketingu społecznie zaangażowanego.
- Podejmować badania naukowe i prace wdrożeniowe, które w ramach partnerstwa z innymi ośrodkami akademickimi z całego świata, sektorem przedsiębiorstw administracją publiczną i organizacjami pozarządowymi przyczyniać się mogły do rozwiązywania istotnych problemów społecznych.
- Rozwijać współpracę międzyuczelnianą, krajową i międzynarodową, umożliwiającą adaptację i wzmacnianie najlepszych praktyk w zakresie społecznej odpowiedzialności uczelni.
- bać o ład organizacyjny uczelni, opierając zarządzanie uczelnią na fundamentach społecznej odpowiedzialności, zarówno, w dokumentach strategicznych, jak i wynikających z niech działaniach służących wszechstronnemu rozwojowi społeczności akademickiej i skutecznej realizacji misji uczelni.
- Zapewniać przejrzystość prowadzonej przez uczelnię działalności poprzez m.in. mierzenie rezultatów, promowania i upowszechnianie dorobku oraz wskazanie osoby lub zespołu koordynującego te działania.
- Prowadzić działalność w taki sposób, aby minimalizować negatywny wpływ aktywności realizowanych przez społeczność akademicką oraz jej interesariuszy na środowisko przyrodnicze we wszelkich jego wymiarach.
- Prowadzić dialog z interesariuszami na temat priorytetów polityki społecznej odpowiedzialności uczelni oraz informować o jej rezultatach.
- Kierować się zasadami etyki i odpowiedzialności w procesie nauczania i prowadzenia badań naukowych dla zapewnienia interesariuszom optymalnych warunków do korzystania z wiedzy, kapitału intelektualnego i dorobku uczelni.
Cele strategiczne Politechniki Warszawskiej w obszarze Społecznej Odpowiedzialności Uczelni:
Troszcząca się o środowisko przyrodnicze uczelnia.
- Wspieranie badań mających pozytywny wpływ na środowisko przyrodnicze.
- Wdrażanie rozwiązań chroniących środowisko przyrodnicze we wszystkich aspektach funkcjonowania Uczelni.
Różnorodna i zaangażowana wspólnota.
- Zwiększenie dostępności Uczelni dla interesariuszy ( w tym studentów zagranicznych oraz osób ze szczególnymi potrzebami z uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością.
- Zwiększenie zaangażowania i udziału we wspólnocie Uczelni poprzez wprowadzenie sprawnego obiegu informacji.
- Budowanie kultury społecznie odpowiedzialnej wspólnoty akademickiej.
- Przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom w miejscu pracy i studiowania.
Oddziałujące społecznie badania naukowe.
- Wspieranie badań mających istotny wspływ na poprawę jakości życia.
- Wprowadzenie do obszarów badawczych zagadnień związanych ze społeczną odpowiedzialnością.
Społecznie odpowiedzialni absolwenci.
- Upowszechnianie idei społecznej odpowiedzialności w programach kształcenia.
- Wprowadzenie zagadnienie dotyczących etyki zawodowej i zrównoważonego rozwoju do programów kształcenia.
- Wspieranie rozwoju kompetencji oraz kształtowanie postaw społecznych studentów i doktorantów.
Kompetentni świadomi i usatysfakcjonowani pracownicy.
- Zapewnienie warunków do ciągłego podnoszenia kompetencji i rozwoju pracowników.
- Monitorowanie i zwiększane satysfakcji pracowników.
- Promowanie i wspieranie postaw prozdrowotnych.
Aktywna Politechnika we współpracy z interesariuszami zewnętrznymi.
- Zwiększenie roli interesariuszy zewnętrznych w życiu Uczelni.
- Integracja absolwentów ze społecznością PW.
- Tworzenie ekosystemu rozwoju zrównoważonej przedsiębiorczości.
Więcej: Pełna treść Strategii Społecznej Odpowiedzialności Politechniki Warszawskiej