Aktualności

Pani Anna Rutz - Pełnomocnik ds.wsparcia uczelni w zwiększaniu dostępności kształcenia dla osób z niepełnosprawnościami.

Data publikacji: 22.04.2024

Na zdjęciu jest grupa dziewięciu osób ( cztery uśmiechnięte kobiety w tym jedna kobieta  na wózku inwalidzkim oraz pięciu mężczyzn w garniturach).Grupa dziewięciu osób znajduje się w pokoju,a za ich plecami jest flaga Unii Europejskiej niebieska z żółtymi gwiazdami oraz flaga Polski biało- czerwona.

Minister nauki powołał nowych pełnomocników m.in Panią Annę Rutz, która będzie pełniła funkcję Pełnomocniczki Ministra nauki do spraw wsparcia uczelni w zwiększaniu dostępności kształcenia dla osób z niepełnosprawnościami.Pani Anna Rutz na co dzień działa w obszarze szeroko pojętej dostępności,architektonicznej, komunikacyjnej oraz informacyjnej.Link do strony:https://www.gov.pl/web/nauka/minister-nauki-powolal-nowych-pelnomocnikow

Paszport do kariery czyli jak oczarować przyszłego pracodawcę - bezpłatny warsztat aktywności zawodowej

Data publikacji: 04.03.2024

Na plakacie umieszczony jest tytuł warsztatów wraz z ich programem. Po środku w dolnej części narysowanych jest pięcioro studentów z widocznymi niepełnosprawnościami: od lewej dziewczyna z ciemnych okularach z białą laską, chłopak na wózku, chłopak z protezą lewej nogi, chłopak prawej nogi, dziewczyna z protezą lewej ręki. Wszyscy maja uśmiechnięte twarze, wznoszą ręce do góry.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych studentów i doktorantów z niepełnosprawnościami i problemami zdrowotnymi na bezpłatny warsztat

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością

Data publikacji: 22.02.2024

Od 1 stycznia 2024 r. weszły w życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Będzie je przyznawać i wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Trening Umiejętności Społecznych dla studentów Politechniki Warszawskiej

Data publikacji: 30.10.2023

Biuro ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni zaprasza chętnych studentów w spektrum autyzmu do udziału w stacjonarnej grupie wsparcia.

Trening Umiejętności Społecznych – TUS – to szeroko stosowana forma wsparcia dla osób:

  • doświadczających trudności w relacjach
  • chcących lepiej rozpoznawać emocje swoje i innych
  • chcących rozwijać umiejętności skutecznego uczestniczenia w życiu społecznym
  • pragnących budować poczucie własnej wartości i siły sprawstwa

Politechnika po raz pierwszy oferuje swoim studentom możliwość skorzystania z tego rodzaju wsparcia. Grupa będzie miała charakter pilotażowy, a do jej prowadzenia zaproszeni zostali uznani specjaliści z Poradni Psychologicznej Strefa Myśli.

Przewidzianych jest 10 zajęć po 90 minut, 1x w tygodniu.

 

Zgłoszenia na trening przyjmujemy pod adresem e-mail: katarzyna.lis@pw.edu.pl do dnia 12.11.2023. W treści zamieść numer albumu i poczekaj na dalsze informacje od nas.*

*Liczba miejsc ograniczona

Testy aplikacji wewnątrzbudynkowej PW Navi na Politechnice Warszawskiej

Data publikacji: 29.08.2023

Zrzut ekranu przedstawiający poglądową mapę budynku Rektorska 4 z kompasem ustawionym na północ.

W dniach 22-23 sierpnia konsorcjum Inclutech-Utilitia testowało aplikację do nawigacji wewnątrzbudynkowej powstającą w ramach zadania 4 w projekcie "Politechnika Warszawska Ambasadorem Innowacyjności na Rzecz Dostępności". Nawigacja ma ułatwiać przemieszczanie się po kampusie społeczności akademickiej oraz zapraszanym gościom ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Prace nad tworzeniem apki cały czas trwają. Na obecnym etapie sprawdzana była poprawność jej działania na Wydziale Fizyki i w gmachu Rektorska 4. W ramach tego projektu będzie zostanie ona wdrożona także w Gmachu Głównym, budynku Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz w obiekcie Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym w Józefosławiu. Zadanie koordynowane jest przez dr hab. inż. Dominika Sierociuka z Wydziału Elektrycznego przy współpracy z prof. Dariuszem Gotlibem z Wydziału GiK oraz Sekcją ds. Osób z Niepełnosprawnościami BiSOU.

Tydzień zdrowia psychicznego w PW

Data publikacji: 30.05.2023

plakat tygodnia zdrowia psychicznego z datą wydarzenia

Od dnia 25 maja do 2 czerwca na Politechnice Warszawskiej trwa Tydzień Zdrowia Psychicznego zorganizowany przez Komisję Socjalną Samorządu Studentów PW.
Wśród studentów poziom stresu i napięcia emocjonalnego może być szczególnie wysoki, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, dlatego serdecznie zapraszamy na to wydarzenie, które pozwoli Wam zatroszczyć się o swoje samopoczucie.

 Każdego dni warsztaty odbywają się w budynku CZIiTT przy ul. Rektorskiej 4. 

Zapisy na warsztaty: https://facebook.com/events/s/tydzien-zdrowia-psychicznego-n/795269538787715/

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału!

Drzwi Otwarte w Filii w Płocku PW

Data publikacji: 16.05.2023

Plakat Drzwi Otwartych PW z datą 24 maja 2023 r. z symbolami geometrycznymmi
Źródło:facebook/son

Biuro ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni serdecznie zaprasza na Drzwi Otwarte PW, które odbędą się 24 maja 2023 r. w godz. 10:00-14:00 w Gmachu Głównym Filii w Płocku PW, przy ul. Łukasiewicza 17.

Podczas tego wydarzenia będzie można spotkać się z przedstawicielkami naszej Sekcja ds. Osób z Niepełnosprawnościami Politechniki Warszawskiej oraz Sekcji Psychologów PW.
Wszystkich poszukujących informacji o kierunkach prowadzonych w Filii PW w Płocku, rekrutacji, życiu studenckim i o całej Politechnice serdecznie zapraszamy! 

Drzwi Otwarte PW

Data publikacji: 16.05.2023

Plakat Drzwi Otwartych PW z datą 20 maja 2023 r.
Źródło: https:facebook/son

Biuro ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni serdecznie zaprasza na Drzwi Otwarte PW, które odbędą się 20 maja 2023 r. w godz. 10:00-15:00 w Gmachu Głównym PW.
Przy stoisku Biura ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni będziecie mogli porozmawiać z pracownikami Sekcji ds. Osób z Niepełnosprawnościami o dostępności Uczelni dla osób ze szczególnymi potrzebami. Będzie również możliwość spotkania z pracownikami Sekcji Psychologów PW.
W komunikacji z Wami wspomagać nas będą tłumacze PJM.
Szczegółowy plan Drzwi Otwartych 2023 znajdziecie na stronie: https://www.pw.edu.pl/Aktualnosci/Drzwi-Otwarte-2023
Do zobaczenia! 

2.04. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Data publikacji: 31.03.2023

Plakat 2.04. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Źródło: pfron.org.pl

Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie.
Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem.

23.02.Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Data publikacji: 23.02.2023

plakat informujący o Ogolnopolskim Dniu Walki z Depresją

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Celem ustanowienia dnia było upowszechnianie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z  informacjami w dalszej części artykułu. 

Więcej na temat depresji: https://wyleczdepresje.pl/ 

Międzynarodowy Dzień Psychologa

Data publikacji: 21.02.2023

psycholog konsultujący pacjenta

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Psychologa. Skąd wzięła się data? Otóż tego dnia w roku 1879 profesor Wilhelm Wundt założył pierwsze na świecie, samodzielne laboratorium psychologiczne, dzięki czemu psychologia stała się odrębną nauką, a nie dziedziną stawianą pomiędzy medycyną a filozofią. Psycholog zajmuje się stawianiem diagnozy psychologicznej za pomocą wywiadu i testów psychologicznych, sporządza opinię psychologiczną, wydaje zaświadczenia do różnych instytucji. Praca psychologów objęta jest tajemnicą.

Więcej o pracy psychologa: https://116111.pl/kim-jest-psycholog/ 

Dzień Dostępnej Politechniki - relacja

Data publikacji: 27.01.2023

plakat Dnia Dostępnej Politechniki
Źródło: własne

W środę 18 stycznia 2023 r. odbyło się  pierwsze w historii wydarzenie poświęcone w całości tematyce dostępności. Dzień Dostępnej Politechniki to nowa inicjatywa i szansa, żeby zwiększać świadomość niepełnosprawności, wpływać na budowanie wolnego od stereotypów wizerunku osób z niepełnosprawnościami oraz stwarzać atmosferę akceptacji, życzliwości i profesjonalnego podejścia w kontakcie z ludźmi ze szczególnymi potrzebami – w naszej Uczelni i wszędzie poza nią. Zorganizowaliśmy je wspólnie z Centrum Projektowania Uniwersalnego PW. Było to bardzo ciekawe, inspirujące i niesamowicie energetyczne spotkanie. Dziękujemy, że byliście z nami i chętnie uczestniczyliście w warsztatach. 

Fundacja "Nie widać Po Mnie" Centrum CBT

Data publikacji: 23.01.2023

Logo Fundacja Nie widać Po Mnie
Źródło: https://niewidacpomnie.org/

Fundacja Nie widać Po Mnie prowadzi realizację programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla osób do 21 roku życia z województwa mazowieckiego. W poradniach Centrum CBT w Warszawie odbywa się bezpłatna diagnostyka w kierunku występowania depresji u nastolatków i dorosłej młodzieży. Centrum zapewnia konsultacje z psychologiem oraz w razie konieczności terapię indywidualną. 

Zadzwoń: (22) 212 81 12

Więcej: https://niewidacpomnie.org/ 

Dzień dostępnej Politechniki

Data publikacji: 16.01.2023

Źródło: Własne

Biuro ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni serdecznie zaprasza na pierwsze w historii Politechniki Warszawskiej wydarzenie pn. Dzień Dostępnej Politechniki, które odbędzie się w najbliższą środę 18.01.2023 r. w godz. 10-14 w Dużej Auli Gmachu Głównego. Wydarzenie współorganizujemy z Centrum Projektowania Uniwersalnego PW. Podczas imprezy będzie można dowiedzieć się m.in. o działaniach CPU, a także obejrzeć wystawę zdjęć studentki z niepełnosprawnością i doświadczyć niepełnosprawności podczas ciekawych warsztatów.

Serdecznie zapraszamy! 

Dzień Dostępnej Politechniki

Data publikacji: 16.01.2023

Źródło: Opracowanie własne

Biuro ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni serdecznie zaprasza na pierwsze w historii Politechniki Warszawskiej wydarzenie pn. Dzień Dostępnej Politechniki, które odbędzie się w najbliższą środę 18.01.2023 r. w godz. 10-14 w Dużej Auli Gmachu Głównego. Wydarzenie współorganizujemy z Centrum Projektowania Uniwersalnego PW. Podczas imprezy będzie można dowiedzieć się m.in. o działaniach CPU, a także obejrzeć wystawę zdjęć studentki z niepełnosprawnością i doświadczyć niepełnosprawności podczas ciekawych warsztatów.

Serdecznie zapraszamy! 

Wsparcie psychologiczne dla społeczności akademickiej PW

Data publikacji: 20.02.2013

Źródło: Google

Biuro ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni PW informuje o możliwości skorzystania z bezpłatnego wsparcia psychologicznego dla całej społeczności akademickiej PW. 

Oferowane formy pomocy w języku polskim i angielskim: rozmowy wspierające, motywujące, terapeutyczne, pomoc w rozwiązywaniu sytuacji traumatycznych i kryzysowych, psychoedukacja, konsultacje i informacje na temat innych możliwości specjalistycznej pomocy (możliwa obecność tłumacza polskiego języka migowego po wcześniejszym zgłoszeniu do Sekcji ds. Osób z Niepełnosprawnościami PW).

Napisz: wsparcie.sp@pw.edu.pl; Zadzwoń: 502 373 196